Asit Yağmuru Nedir? Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

Asit yağmuru sonucu yok olmuş bir orman.

Asit yağmuru sonucu yok olmuş bir orman.

Asit Yağmuru Nedir?

Fosil yakıtların (petrol ürünleri ve kömür) kullanılmasıyla havaya karbon dioksit, kükürt dioksit ve azot dioksit içeren gazlar salınır. Zehirli gazlar havada bulunan su buharıyla karşılaştıklarında tepkimeye girerek karbonik asit, sülfürik asit ve nitrik asit gibi çeşitli asidik bileşiklere dönüşür. Bu asitli bileşiklerin yağmur, çiy, sis, kar veya dolu olarak yeryüzüne ulaşmasına asit yağmuru denir.

Yağmur suyundan alınan bir numune ile pH değeri ölçülerek asit içerip içermediği anlaşılabilir. Asit içermeyen bir yağmuru pH değeri 5.6’dır. Bu değerin altında bir pH ölçümü de asit yağmuru olduğunu gösterir.

Asit Yağmuru Nedenleri Nelerdir?
Asıl olarak petrol, petrol ürünleri ve kömürün yakıt olarak kullanılması neden olur. Motorlu araçlarda kullanılan benzin, mazot, ev ve işyerlerinde kullanılan kömür, yemek pişirmek için kullanılan LPG gazı, termik santrallerde elektrik üretiminde kullanılan kömür, LPG gazı, fabrikalarda kullanılan petrol ve kömür yakıtları havayı kirleterek asit yağmurlarına neden olmaktadır. Orman yangınları da önemli ölçüde asit yağmurlarına neden olur. Ayrıca fazla etkisi olmasa da yanardağlar da havaya zehirli gazlar salarak asit yağmurlarına neden olmaktadır.

Asit Yağmurunun Etkileri – Zararları Nelerdir?
Asit yağmurları sanayinin gelişmesiyle tüm dünyayı etkisi altına alarak ormanlara, tarım alanlarına, hayvanlara ve insanlara zarar vermeye başlamıştır.

* Ağaç ve bitkilerin yaşaması ve gelişimi için toprakta doğal olarak bulunan magnezyum ve kalsiyum gibi elementlere ihtiyacı vardır. Asit yağmurları toprakta bulunan bu elementleri çözerek daha derinlere doğru taşırlar. Sonucunda ağaçlar ve bitkiler besin ihtiyaçlarını karşılayamayarak kururlar.

* Asit yağmurları akarsu ve göllerdeki asit dengesini bozar. Sonucunda su bitkileri ve balıklar etkilenir. Bu balıkların tüketilmesi sonucunda da insanlar etkilenir ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

* Asit yağmuru içindeki zehirli maddeler bitkilerden hayvanlara, hayvanlardan da insanlara geçerler. Meyve ve sebzeler ile direkt olarak insanlara geçer ve çeşitli hastalıklara neden olurlar.

* Asit yağmurlarında bulunan zehirli maddeler insanların derisi ile temas ederek veya buharlaşma esnasında solunması sonucu ile astım, bronşit ve kanser gibi çok çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

* Orman ve bitki örtüsünün zarar görerek yok olması insanların ve hayvanların gelecekteki yaşamını tehlikeye atmaktadır.

* Asit yağmurları tarihi eserlerin hızla aşınıp zarar görmelerine neden olmaktadır.

Bu yazı bilmekvar.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Asit yağmuru nedeniyle tahrip olmuş bir tarihi eser.

Asit yağmuru nedeniyle tahrip olmuş bir tarihi eser.

Asit Yağmuru Etkileri Nasıl Azaltılabilir?

* Elektrikli, güneş enerjisi ve doğalgaz gibi enerjiyle çalışabilen araçlar yaygınlaştırılmalıdır.
* Toplu taşıma araçları kullanılmalıdır.
* Petrol ve kömür ile çalışan santraller yerine hidro enerji, güneş enerjisi, jeotermal enerji,      rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan santraller kullanılmalıdır.
* Fabrika bacalarına filtre takılmalıdır.
* Isı değeri düşük kömürler yerine, ısı değeri yüksek kömürler kullanılmalıdır.
* Orman yangınlarının önlenmeli ve yeşil alanlar çoğaltılmalıdır.
* Kısaca petrol ürünleri ve kömür kullanımının en aza indirilmesi gerekmektedir.

İlk Okul Öğrencileri Tarafından Yapılmış Bir Asit Yağmuru Deneyi Videosu:6 Yorum Var - Asit Yağmuru Nedir? Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites