Balık Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Balık Zehirlenmesi Balık ve Doktor

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olması sebebiyle her mevsim çeşitli balık tutulmakta ve satılmaktadır. Bu balıklar uygun koşullarda tutulup satışa sunulmazsa insan sağlığına son derece zararlı toksin veya proteinler nedeniyle alerjik rahatsızlıklara veya çok ciddi rahatsızlıklara neden olarak ölüme sebebiyet verebilir.

Balık Neden Zehirler?

1. Balıklar denizden çıktıktan kısa bir süre sonra ölürler ve insan sağlığına zararlı histamin adı verilen proteini üretmeye başlarlar. Eğer tutulan balık hızlıca soğutulmadan saklanır ve satışa sunulursa, ya da tutulduktan hemen sonra tüketilmezse histamin adlı protein çok fazla yükselerek balığı bayatlatır. Bu balıkların tüketilmesi sonucu vücuda giren histamin alerjik reaksiyonlara, ciddi olumsuzluklara hatta ölümlere sebebiyet verebilmektedir.

2. Çevre kirliğinin neden olduğu kirlilik deniz, göl ve akarsuları kirletmektedir. Suda biriken bakır, civa, çinko, kurşun gibi ağır metaller balıklarda birikir, bu balıkların tüketilmesi sonucunda ağır metal zehirlenmeleri oluşmaktadır. Son yıllarda çok sık karşılaşılan zehirlenmelerden biridir. Uzmanlar özellikle lüfer, mezgit, levrek, kalkan, kırlangıç, barbunya gibi dip balıklarının ve midyelerin tüketilmemesi konusunda uyarıyor.

Balık Zehirlenmesi Belirtileri:

  • Şiddetli mide bulantısıyla birlikte kusma
  • Karın ağrısı veya mide krampı
  • Ateş yükselmesi
  • Ciltre alerjik kızarıklıklar
  • Baş dönmesi
  • Baygınlık

Ağır vakalarda ise:

  • Şoka girme
  • Şiddetli kas krampları

Balık Zehirlenmesinde Ne Yapılmalıdır?

Zehirlenme belirtileri bir kaç dakika içinde ortaya çıkar ve çok çabuk şiddetli belirtiler göstermeye başlar. Eğer zehirlendiğinizi düşünüyorsanız acil olarak kusmaya çalışınız. Bol bol su içip tekrar tekrar kusmaya çalışınız. Zaman kaybetmeden en yakın hastanenin acil servisine gidiniz.

Hastanede mide yıkama işleminin ardından, kuvvetli müshil ilaçları verilerek mide ve bağırsakların temizlenmesi sağlanır. Serum ve antibiyotik kullanmak gerekebilir. Bu işlemler yapıldıktan sonra hastanın bol sıvı tüketmesi sağlanır ve zehirlenme belirtilerinin ortadan kaybolması beklenir.

Balık Zehirlenmesi Ne Kadar Ciddidir?

Balık ve gıda zehirlenmeleri son derece tehlikeli olabilir. Yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçı var ise hemen en yakın sağlık kuruluşunun acil servisine gidiniz.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri İle İlgili Video:

Bu yazı bilmekvar.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize bildirebilirsiniz.Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites