Bilgisayarı Programsız Hızlandırma Yöntemi

Bilgisayarlar Windows işletim sistemi ilk kurulduğunda oldukça performanslı çalışırlar. Sonraları program yüklediğinizde zaman içinde yavaşladığını fark etmişsinizdir. Bunun bir çok nedeni vardır. En sık karşılaşılan nedenler harddisk düzensizliği, arka planda çalışan programlar ve virüslerdir.

Bilgisayarınızdaki işlemci ve ram belleğiniz ne kadar hızlı olursa olsun harddiskiniz yavaşsa, hepsi yavaştır.

Harddiskinizi “Disk Birleştiricisi” ile düzenleyerek bilgisayarınızı %10-%20 oranında hızlandırmanız mümkün.

Disk Birleştiricisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Harddiskinizde parçalanmış dosyaları birleştirerek harddiskinizin daha hızlı okuma ve yazma yapmasını sağlayarak, bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayan bir işletim sistemi uygulamasıdır.

Bu sistemin nasıl çalıştığını bir örnekle açıklayalım.

Dolu bir defteriniz olduğunu düşünün, defterin 7, 12, 15 ve 37 sayfalarında boşluklar var. Yazmanız gereken dört sayfayı 7, 12, 15 ve 37 sayfalara yazmaktan başka çareniz yok. Boş sayfaları ararken kaybedeceğiniz zamanı düşünün… Bir süre sonra okumak istediğinizde 7. sayfadan sonra diğer yazdığınız sayfaları bulmanız gerekecek, bu yine zaman kaybına neden olacaktır. Oysa defterinizde 4 sayfayı peş peşe yazabileceğiniz boş sayfanız olsaydı, daha hızlı yazabilir ve okuyabilirdiniz.

Hard diskleriniz de yukarıdaki örnekte verdiğimiz gibi çalışmaktadır. Disk Birleştiricisi parçalanmış bu dosya, yazı, uygulama ve programları bularak birleştirir. Sonucunda bilgisayarınız daha hızlı okuma ve yazma hızı nedeniyle hızlanacaktır.

Disk Birleştirici İle Hard Disk Hızlandırma:

Bilgisayar Hızlandırma Disk Birleştirici 1

Resim 1: Windows işletim sisteminin yüklü olduğu sürücü üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayın ve ardından açılan menüden özellikler sekmesine tıklayın.

Bilgisayar Hızlandırma Disk Birleştirici 2

Resim 2: Özellikler menüsü açıldığında, kırmızı ok ile gösterilen “Araçlar” sekmesine, ardında da “Şimdi birleştir” sekmesine tıklayın.

Bilgisayar Hızlandırma Disk Birleştirici 3

Resim 3: Windows yazan sürücüyü seçin ve “Diski çözümle” düğmesine basınız. Bu işlem diskinizi analiz ederek parçalanan dosyaların yüzde olarak oranını gösterir ve birleştirmenin gerekli olup olmadığı konusunda bilgi verir.

Bilgisayar Hızlandırma Disk Birleştirici 4

Resim 4: Örnek olarak yaptığımız çözümleme sonucunda harddiskimizin %3 oranında parçalanmış olduğunu göstermekte. Biz bu işlemi her hafta yaptığımız için %3 çıkmıştır. Bu işlemin hiç yapılmadığı bilgisayarlar %30 veya daha fazla çıkabilmektedir.

Diski birleştir düğmesine tıklayarak, parçalanmış bölümleri birleştirebilirsiniz. Bu işlem parçalanmanın boyutuna bağlı olarak birkaç dakika veya saatlerce sürebilmektedir. İşlem bittiğinde kendinden sonlanacaktır.

Bu işlemi haftalık veya ayda en az bir kez yapmanız tavsiye ederiz.
Bu yazı bilmekvar.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.2 Yorum Var - Bilgisayarı Programsız Hızlandırma Yöntemi

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites