DLNA Nedir, Ne İşe Yarar?

DLNA Logosu

DLNA Nedir?
DLNA (Digital Living Network Alliance) farklı veya aynı marka telefon, bilgisayar, kamera, DVD Player, televizyon gibi cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan yazılım ve bağlantı türünün adıdır.

DLNA teknolojisi cihazlarda ilk olarak 2003 yıllarında kullanılmaya başlandı. Cihaz bağlantısında inanılmaz kolaylık sağlayan bu yeni sistem şu sıralar Panasonic, Samsung, LG, Sony, Microsoft, Intel, Nokia, Motorola, HTC ve HP gibi daha birçok firma tarafından kullanılmaktadır.

Günümüzde hemen hemen her elektronik cihazda DLNA özelliği bulunmaktadır.

Günümüzde hemen hemen her elektronik cihazda DLNA özelliği bulunmaktadır.

DLNA Ne İşe Yarar?
DLNA sertifikalı cihazlarda bulunan özel yazılımlar sayesinde birbirleriyle iletişim kurarlar. Bu sayede kendi aralarında resim, video, müzik, canlı video gibi paylaşımlar yapabilirler.

Bunları örnekler vererek açıklayacak olursak:

Televizyon film izlemek için illa DVD veya CD oynatıcıya ihtiyacınız yoktur. DLNA teknolojisi ile bilgisayarınızdaki filmleri kablosuz ağ ile anında televizyonunuzdan izleyebilirsiniz.

Cep telefonunuzda bulunan resim, müzik veya film gibi medya dosyalarını bilgisayarınızdan veya televizyonunuzdan kablosuz ağ ile görebilirsiniz.

Video kameranızdan çektiğiniz görüntüleri canlı olarak bilgisayarınıza gönderebilir, yine canlı olarak internet üzerinden sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Fotoğraf makinenizden çektiğiniz fotoğrafı DLNA ile anında yazıcınızdan bastırabilirsiniz.

Televizyonunuzda izlediğiniz bir maçı, aynı anda cep telefonunuzdan veya tablet bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekler daha da artırılabilir.

Temel olarak size DLNA teknolojisinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlattık.

Bu yazı bilmekvar.com‘a aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılması etik değildir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

DLNA teknolojisini anlatan bir tanıtım videosu:Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites