Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Yaprak Üzerinde Karınca

Baharın gelmesiyle, bahçelerden ve benzeri yerlerden evinize giren karıncalar kısa sürede mutfak, odalar, banyo ve balkonlarınıza yayılarak rahatsızlık yaratırlar.

Karıncalardan kurtulmak için çeşitli zirai ilaçlar mevcuttur, fakat bunlar insan sağlığına zarar verebileceğinden, vatandaşlar tarafından zehirsiz yöntemler aranmaya başlanmıştır. Deneme yanılma yöntemiyle bulunan ve fayda sağlayan bir kaç çözümü yazımızın devamında sizlerle paylaştık.

Karıncalardan Kurtulma Yöntemleri:

Pudra: Karıncalar pudraya dokunmaktan nefret ederler. Ayrıca pudra karıncaların yön duygularını yitirmesini sağlar.

Uygulama: Karınca yuvasını tespit ettiğiniz yere bir miktar pudra dökerek deliğin tıkanmasını sağlayınız. Karıncalar kapı eşiğinden, pencerelerden veya balkonda geliyorsa bu geçiş yollarına pudra dökerek gelmelerini engelleyebilirsiniz. Duvarlarda gezen karıncalar için bir miktar pudrayı elinize dökün ve duvarda pudralı elinizi dolaştırın. Karıncalar duvarda yürüyemeyeceklerdir.

Tebeşir: Karıncalar tebeşir tozuna dokunmaktan nefret ederler. Ayrıca tebeşir karıncaların yön duygularını kaybetmelerini sağlayacaktır.

Uygulama: Karıncaların geçiş yaptığı yollara, duvarlara tebeşir sürerek evinizden uzak tutabilirsiniz. Tebeşir dikey olarak değil de yatay olarak sürerseniz daha geniş sürüleceğinden daha etkili olacaktır.

Su: Evde bulunan saksılarınızın içine karıncalar yuva yapmış olabilirler. Fazla su karıncaların boğulmasına neden olacaktır.

Uygulama: Karınca yuvası olduğunu düşündüğünüz saksıyı, saksısıyla birlikte derin, su dolu bir kaba koyunuz. Saksı tamamen su içerisinde kalmalı. Suyun toprağa iyice nüfuz etmesi için bir şiş yardımıyla toprağa bir kaç delik açın. Bu şekilde 3-4 saat kadar saksınızı suda bırakın. İşlem sonunda tüm karıncalar boğulmuş olacaktır.

Zehirler: Eczanelerde karıncalar için çeşitli zehirler satılmaktadır. Sprey köpüklü karınca zehirleri kullanabilirsiniz.3 Yorum Var - Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

 • nurten

  Köydeki evimize karıncalar dadanmış kapının kenarından ve camın kenarından yol yapıp içeri giriyorlar az önce pudra döktüm içeri giremiyorlar çıkamıyorlar. :) Ama etkisi ne kadar sürer bilemiyorum.

 • kill

  Saol çok iyi bilgilerdi

 • Songül

  Yeni taşındığım evimdeki karıncalardan kurtulmak için doğal olan her yolu denedim. Yazılanların hepsini ama hiç bir işe yaramadı. çamaşır suyu, sarımsak, tarçın, pudra, sirke, sabun, limon, tuz, kahve telvesi daha neler neler. Kırmızı biber sarımsak falan filan bir sürü karışım yaptım sıvı şekilde onu da sıktım her yere. evim buram buram sarımsak koktu. sadece bir gün engelledi karıncaları. sonra başka yerden çıktılar. Banyoda karıncanın ne işi olur ya. dolabıma kıyafetlerime kadar girdiler. işten eve gidesim gelmiyordu. Evden taşınmayı göze almıştım artık.

  Son çare olarak kimyager bi arkadaşın yaptığı karışımı aldım. Allah’ım şükürler olsun. Nihayet kurtuldum. evimde her yerde vıcık vıcık karınca geziyordu. Doğal diye kendi yaptığım karışımlar da öldürüyordu. Bir de ölüsünü temizlemek midemi bulandırıyordu artık :(( iş yerindeki arkadaşıma da aldım o karışımdan. Tanıdığım, aynı sıkıntıyı yaşayan herkese söylüyorum tavsiye ediyorum. Çok aileyi kurtardım bu karıncalardan :) Bu karışım karıncanın gelmesini engelliyor ve uzun süre de etkili. Sıvı, kokusuz renksiz, leke de yapmıyor. İstanbul Fatihten bir kutusu 10-15 TL idi benim aldığımda. İki kutu aldım bir kutusu kaldı onu da 3-4 ay sonra sıkacağım evin her yanına. İsteyen olursa bana bu mail adresinden ulaşabilirsiniz aslangocum@hotmail.com Elimden gelen yardımı yaparım. Yeter ki kurtulalım evimizdeki istenmeyen canlılardan. Karafatma , bit, pire, kara sinekte de etkiliymiş.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites