Gerçek Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

Sepet içerisinde sahte köy yumurtaları

Cami önlerinde ve bazı bakkallar köy yumurtası diye tavuk çiftliklerinden alınan (şehir yumurtası) satılmaktadır. Özellikle cami önlerinde bunları yoğun olarak görmek mümkün. Gerçeksi olsun diye yumurtalar hasır sepetlere konuyor, içlerine saman ekleniyor ve namaz çıkışı saf ve temiz insanları kandırarak dolandırıyorlar.

Bu yazımızda size gerçek köy yumurtası ile sahte köy yumurtası (şehir yumurtası – çiftlik yumurtası) nasıl anlaşılır onu açıklayacağız.

Aşağıdaki resim gerçek köy yumurtasına aittir. Toplam 8 adet tavuk (yalnızca 3 tanesi yumurtluyor) 2 adet horoz tarafından yapılmışlardır.

Gerçek Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

 1. Yumurtalar aynı tavuklardan çıksalar bile genel olarak şekil, renk ve kalınlık olarak birbirlerine benzemezler.
 2. Köy yumurtalarının dışı tertemiz olmaz. Bu kirler normal su ile yıkamayla çıkmaz.
 3. Köy yumurtalarının sarıları açık sarı veya az koyu sarı olur. Asla çok koyu sarı veya turuncu tonlarda olmaz.
 4. Köy yumurtaları haşlamada daha çabuk pişer.
 5. Besin değeri şehir yumurtalarına göre kat kat fazladır.
 6. Yem ücretleri (buğday) pahalı olduğu için köylerde kimse ihtiyacından fazla tavuk beslemez.  Dolayısıyla ticari amaçla satılması çok zor. Zaten ticaret olarak yapıldığında o yumurtalar köy yumurtası olmaktan çıkacaktır.

Köy yumurtasını yalnızca güvenebileceğiniz yerlerden temin ediniz.

Dikkat: Son günlerde bazı köy ve şehir pazarlarında köy yumurtasıyla karışık şehir yumurtası satılmaktadır. İnandırıcı olsun diye üst kısma 3-5 köy yumurtası konulup diğer yumurtalara tavuk kakası  ve çamur sürülmektedir.

Gerçek Köy Yumurtası

Şehir Yumurtası (Çiftlik Yumurtası) Nasıl Anlaşılır?

Kısacası yukarıda yazılanların tam tersi diyebiliriz.

 1. Yumurtaların hepsi büyük ölçüde renk, şekil ve kalınlık olarak birbirlerine benzer.
 2. Yumurtaların dışı tertemizdir.
 3. Yumurtanın sarıları çok koyu sarı veya turuncu tonlarındadır.
 4. Haşlaması köy yumurtasına oranla daha geç pişer.
 5. Besin değeri çok düşüktür. İçlerinde tavuklara verilen kansörejen ilaçları bulundurabilirler.
 6. Yem olarak buğday harici yiyeceklerle beslendirilirler, bu nedenle maliyetleri çok daha ucuz olur.

Çiftlik Yumurtası26 Yorum Var - Gerçek Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

 • zafer

  Babam dün cami önünden köy yumurtası almış haberim yoktu. Sabah annem kahvaltıda pişirmişti köy yumurtası olduğunu o anda öğrendim. İnternetten araştırmak istedim. Yumurtaların hepsi aynı boy ve renkte idi dışıda tertemiz. Sarısı koyu turuncu renkte idi. Sanırım sahte köy yumurtası bakalım bugün o satıcı gelirse 27 tane yumurtayı o sahtekara iade edicez.

  • Ahmet öz

   Hayatında tavuk beslememiş, tavuğa dokunmamış bir muhabirin
   yazısıyla gaza gelmeyiniz. Tavuğa verilen yem buğday ağırlıklı ise yumurtanın sarısı sarı, mısır ağırlıklı ise koyu sarı, kimyasal-katkı maddesi ağırlıklı ise kırmızı olur.

 • Gürkan

  Annem az önce pazardan köy yumurtası almış. Başakşehir Göçmen konutlarının oradaki pazardan, yumurtaları incelediğimde sizin yazınızdaki şehir yumurtaları tanımına uyuyor. Tertemiz ve irilikleri birebir aynı. Bir tasa kırdım rengi oldukça koyu sarı tonda. Şimdi yumurtaları iade etmek için gideceğim, gerekirse yumurtaları kafasında kırar dönerim. Uyanık olun arkadaşlar aldıysanız da gidip iade edin ki iade ediyorlar diye bir daha halkı kandırmaya uğraşmazlar.

 • sea

  Geçen satılıyordu tanesi 800 Kr’dan bilerek 1 tane aldım denemek için dışı tertemiz sözde Kastamonudan geliyormuş.

 • İlhan

  Arkadaşlar bayramda Sakarya’nın Geyve Umurbey köyüne gittim. 5-10 yıl önce köyde çoğu kişi tavuk beslerdi. Bu gittiğimde 1 tane bile tavuk göremedim. Annaanneme sorduğumda buğday fiyatlarından ve tavukların bahçelerdeki meyve ve sebzelere zarar vermesi nedeniyle beslenmediğini söyledi. Bugün Geyve Perşembe pazarına gittiğimde köy yumurtası satan bir çok kişi gördüm ama satılanların çoğu köy yumurtasına benzemiyordu. Fiyatı 75 kuruş. Güvenip alamadım.

 • ismail Timurlenk

  Yorumlara baktım da pazardan aldığınız yumurtalar kaliteli olmayabilir bizim yumurtaların örneği Kıbrıs Caddesi Ekinci kasapta mevcuttur buna inancınız yoksa Gölbaşı Emirler Köyüne beklenir. Yayılım ve yem takviyeli tavuklarımızı görebilirsiniz. Beyaz yumurta.

 • amatör yumurtacı

  Kendime yetecek kadar yumurta üretiyorum. 700 metrekare arsada içinde dolaşıyorlar. Siz zahmet çekmeden iyi birşey elde edemezsiniz.

 • Erman

  Her ne kadar şu an İstanbul’da yaşıyor olsam da çocukluğum küçük bir kasabada geçti ve hayvanlara olan sevgimden dolayı çocukken evimizin bahçesinde tavuk,hindi,yaban ördeği,pekin ördeği vs vs sürekli kümes hayvanı besledim.8-9 yaşımdan 19 yaşıma kadar hayatım kümes hayvanları beslemekle geçti ve ben bunu sadece hobi olarak yaptım ve bu süre içerisinde çok şey öğrendim.Öncelikle şunu belirtmek isterim ki köy yumurtalarının dışı kirli olur gibi kesin bir şey söylemek kesinlikle yanlış olur.Kimi zaman tertemiz olur kimi zaman pis olur.Pis olmasının gerçek sebebi ise tavuğun yumurtayı bıraktığı folluk ve yumurtanın o follukta kaldığı süre ile alakalıdır.Köylerdeki kümeslerde folluklar birçok tavuk tarafından ortak kullanımlıdır ve çiftliklerdeki kadar düzenli olarak bakımı yapılmaz bu follukların.Dolayısıyla o folluklarda yer alan saman,talaş vs şeyler tavuk gübresiyle karışır.Yani aslında yumurtaların çoğu ilk anda temizdir fakat follukta biraz fazla beklerse ve diğer tavuklar da aynı folluğa yumurta bırakırken zamanla bu yumurtalar gübreye bulanır.Kısacası köy yumurtaların kirli veya temiz olmasının asıl sebebi folluğun temizliği,yumurtanın orada ne kadar süre kaldığı gibi etkenlere bağlıdır.Yumurta sarısının açıklığı koyuluğu ise yedikleri yemlerle alakalıdır.Bol bol mısır yiyen tavuğun yumurta sarısı daha koyu olur eti ise inanılmaz yağlı olur..Yazdıkça çocukluğum geldi aklıma.İlkokulda öğle yemeği aralarında önce bahçedeki kümese bakar varsa yumurta veya yumurtaları alırdım ve annemden pişirmesini isterdim.İnanılmaz bir keyifti.

 • Hakan ASLANTUĞ

  Her şeyden bahsetmişsiniz de horozlu tavuk yumurtasının özelliklerini yazmamışsınız;Horozlu tavuk yumurtasının içinde sarısına ve beyazına karışmayan kahverengi veyasiyah veya kırmızı renk te bir nokta gördüyseniz bu da horozla çiftleşerek yaptığı yumurtadır.Bide yumurtanın sarısının daha koyu ve açık olmasını ben buğday yediginde daha da koyu ve kırmızı olduğunu görüyordum.İlaçlı olan doğal olmayanların sarısının uçuk sarı dedigimiz yada saman sarısına yakın renkte olduğunu söylersem Acaba katılan olur mu?Bilgiler için teşekürler.site sahiplerine saygılar.

 • akmeşe doğal yumurta

  Arkadaşlar Kocaeli-İzmit/Akmeşe köyünde köy yumurtası işiyle uğraşıyorum 2500 adet tavuğa 12 dönüm yerde bakıyorum, her gün İzmit halinden karpuz, kavun, maydanoz, dereotu ve buna benzer aklınıza gelecek bütün sebze ve meyvelerden tavuklarıma yediriyorum, tavukların tamamı sürekli gezer haldedir, gerçek köy yumurtası görmek isteyen varsa buyursun gelsin baksın, Akmeşe’de bu işi yapan bir tek ben varım kolay bulursunuz.

  • Umut

   Bende akmeşe mecidiye koyde oturuyorum. Hafta sonları köylerden topladığımız yumurtayı istanbulda satıyorum. İletişim bilgilerinizi yazarsaniz irtibata gecebiliriz

 • Günlük Köy Yumurtası Trabzon

  Köy yumurtası işi gerçekten bir muamma. Bizim ev halkının köy yumurtası talebinden dolayı 4 adet tavuk bakmaya başladım ve güzelde yumurta alıyordum. Ardından köy yumurtasını profösyönel bir şekilde yapan bir arkadaşlar tanıştım. Şimdi ise 2000 adet 20 haftalık yavrularım Aralık ayı itibarı ile yumurtlamaya başlayacak. Sabah 04 te kümesten çıkarlar akşam ezanına kadar otlarlar. Köy yumurtaları hiç bir zaman aynı boyda olmaz. Kirlilik ise biraz yağışlar biraz gübreye alakalıdır.

 • taner

  Değerli arkadaşlarım insanlar köy yumurtası adı altında çok kandırıldılar ben ticaretin terbiye ile yapıldığına inanırım çiftlik yemi vermeden buğday arpa mısır yazın fındık bahçesinde otlama hayvan gübresinde böcek solucan arayarak günlerini geçiren tavuklarımın yumurtası satılıktır 05442705837

 • emir

  Ben veteriner hekimim yumurta dışından sağından solundan hiç bir şekilde ayırt edilmez özellikle de çiftlik yumurtalarının kullanılmasını tavsiye ederim çünkü civciv halinden yumurtlayana kadar o yumurta size gelene kadar herşey veteriner hekimlerin kontrolü altındadır.

 • azem topal

  arkadaşlar bende üçyüz lokman tavuğu var ben sade mısır buğday arada arpa veriyom yanlız be ormanlık alanda bakıyom size sedece şunusormak istetim bilgi verir seniz mem nun olurum pileymut ataks ve lokman tavu ırk yapçam olurmu horoz lokman aynı verim alır mıyım

 • b.türk

  köy yumurtası 3.5 dk veya 4 dk da haşlanır ciflik yumurtası daha erken haşlanır

 • ugur

  Herkes tavuğun yumurtasına sebep veriyor neymiş efendim yumurtanın kabuğu beyaz olacakmış neymiş kabuğu pis kirli olacakmış sen tavuğun kümesini pislik affedersiniz hayvanın güresini her tarafa bulaşmış ondan sora neymiş köylü neymiş doğal varsan baksa o şahıslar çok yumurta yapsın diye hepsi yumurta yemi veriyorlardır ben şahsıma yazıyorum yanlış anlamayın her yumurta pi olmak zorunda değildir temiz yapar temiz olur dostlar ben buna inanıyorum yani dürüstlüğe herkese sevgiler hatam varsa özür dilerim.

 • Bayram

  Bir yumurtacı olarak birkaç bilgi eklemek istiyorum. Bazı pazar yerlerinde, kendilerine köylü görüntüsü veren, ürünlerini yere yayarak inandırıcı olmak isteyen satıcılar vardır. Sattıkları yumurtalar bej renklidir. Köy yumurtası diye 50 kuruşa yumurta satmaktadırlar. Bunlar damızlık yumurtalardır. Yani kuluçka makinasına girip, içinden civciv çıkmayan yumurtalar. Bu nedenle renkleri bejdir ve işlem gördükleri için besin değeri yoktur. Aslında imha edilmesi gereken yumurtalardır ve kar etmek amacıyla bunlar çok ucuz fiyata bu satıcılara ulaşır. Onlar da köy yumurtası diye vatandaşa satmaktadır…

  • Rüçhan

   Bej renkli diye adlandırdığın yumurta rot cinsi et tavuğunundur. Limon cinsi tavukların yumurtası beyaz olur. Şaşırdım bunu bilmediğinize yumurtacığım dediğiniz herhalde yumurta satıcısısınız.ligorin yazdığımı limon diye geçmiş bu alet böyle yanlışlıklar yapıyor üzgünüm

 • kadir

  selamün aleyküm arkadaşlar günümüzde organik yumurta diye insanları kandırıp ve bu işe özünden gönül veren insanların emeğini çalanlara yazıklar olsun insan sağlığıyla dalga gecip alay edenlere yazıklar olsun günümüzde yaygınlasmış daha dogrusu bölgemiz karadenizde oldukca fazlalasan kanser hastalıgından yola çıkarak herkes bunun farkında olarak yasamaya çalısırsa sorun umarım asılır benım anladıgım ucuza organık yumurta olmaz yumurtayı aldıgınız ınsanlara buğday ve mısırın fiyatını sorun derim

 • mehmet

  Benim 5 tavuk ve 1 horozum var, bizzat kendim besliyorum. Yumurtalar % 90 tertemiz ve aynı boyda sarıları ise ne cok koyu ne çok açık renkte…

 • NASIR BAHADIR

  İyi günler değerli okuyucu söz konusu tavukçuluk olunca bazı karaktersizler iş başına koyulmuşlar ve tavukçuluk yapıyoruz diye insanları kandırıyorlar. Aynen şu şekil yapıyorlar 50 metre kare yere tavukları kitliyor sonra oluşan yumurtaları köyde olduğu için temiz kalpli insanları kandırıyorlar.Gerçek köy yumurtası hiç bir baskı altında kalmadan kendi kafasına göre yumurta yapan tavuktur.

 • rd

  evet arkadaslar sayenizde birseyler ogrendik

 • Osman Bayer

  Kendim ruhsatlı helal sertifikalı köy yumurtasi ureticisiyim, dedikleriniZe katılıyorum. Bb yumurta olarak bizde en çok sahtekarlardan dolayı yumurtamizı pazarlarken hakkımızı inandırmakta zorluk çekiyoruz. Tadini alanlar inanıyor. 1 milyondan fazla solucan uretimimiz var ve tavuklarimiz yerli mısırlar ile besliyoruz. Hiçbir şekilde renklendirici kullanmıyoruz aksi taktirde helal sertifikalarimiz iptal olur. Ne yazık ki Maliyetimiz çok çok yükseklerde ve piyasada çıflik yumurtalarını koy yumurtasi diye satanlar ile yarisiyoruz.

 • Enqin yılmaz

  Ben mersinde köy yumurtası üretıçısıyim mersinde güvenilir yerlerden dogal organik köy yumurtası olmak isteyen hanımlar beyler buyrun birlikte gidelim cifligimize yerimizi görün bakın siz karar verin ve kendiniz tavukların altından alın yumurtalarımızı toplantı kendinize yanı her türlü yardımcı olurum bi köy yumurtası yetiştiricisi olarak bunun tüketenler sonuçta para veriolar yazıktır günahtır ewet tavuk çifligimize kesinlikle yumurta ihtiyacı olan tüketiçilerini bekleriz sayılarımızda.tel :05343836945

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites