Geri Dönüşüm Nedir? Faydaları Nelerdir?

Geri Dönüşüm Logosu

Geri Dönüşüm Logosu

Geri Dönüşüm:

Kullanım sonucu faydasını yitirmiş kağıt, plastik, cam ve metal gibi atıkların toplama, kırma, parçalama, öğütme ve ayrıştırma gibi işlemlere tabi tutularak hammadde dönüştürülmesi ve tekrardan fabrikalarda işlenerek ihtiyaç malzemesi haline gelmesi sürecine geri dönüşüm denilmektedir.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüşümü sağlanacak çeşitli atıklar, geri dönüşüm kutularından, çöplüklerden ve sokaklardan toplanır. Geri dönüşüm toplama tesislerine getiril ve ilk önce kağıt, plastik metal, cam olarak ayrıştırılırlar. Daha sonra kağıtlar, gazete kağıdı, karton kağıt, kuşe kağıdı, beyaz kağıt olarak da kendi aralarında ayrılırlar. Diğer atıklarda bu şekilde ayrıştırılarak toplama merkezinden, ilgili geri dönüşüm merkezlerine gönderilirler. Burada kırma, parçalama, öğütme ve ayrıştırma gibi işlemlerden geçirilerek hammaddeye dönüştürülürler.

Geri Dönüşümün Faydaları

Çevresel Faydaları
Geri dönüştürülen atıklar çöplüklerdeki çöp miktarı azaltarak genişlemesini ve çoğalmalarını önler. Bu sayede çevre daha temiz gözükür. Toprak, akarsu, göl ve denizler daha temiz olurlar.

Tarımsal Faydaları
Hayvan dışkıları çöp olarak değil de gübre olarak değerlendirilerek bitki ve ağaçların gelişimlerinde fayda sağlarlar. Ayrıca çöplerdeki çeşitli organik maddeler işlenerek yine tarımsal gübre olarak değerlendirilebilmektedir.

Sınırlı Kaynaklara Faydaları
Ülke kaynaklarında az olan veya başka ülkelerden ithal edilen maddeler geri dönüşüm yardımıyla tekrar hammedeleştirilerek kullanılmasıyla sınırlı kaynaklar korunabilmektedir.

Ekonomik Faydaları
Geri dönüştürülen atıklar tekrardan hammaddeye dönüştürüldüğünde ekonomik olarak büyük sağlarlar. Çöpler azalırken, hammadde çoğalır ve hammadde fiyatları düşürerek ekonomik olarak fayda sağlar.

İş Gücüne Faydaları:
Geri dönüşüm atıklarının toplanması ve geri dönüştürülmesi aşamalarında ihtiyaç duyulan personel, işsizlik oranın yüksek olduğu ülkelerde işsizliğin azalması açısından önem taşımaktadır.

Geri dönüşüm atıklarının toplanmasında kullanılan bir geri dönüşüm kutusu.

Geri dönüşüm atıklarının toplanmasında kullanılan bir geri dönüşüm kutusu.

Geri dönüşüm atıklarını, geri dönüşüm toplama merkezine döken bir araç.

Geri dönüşüm atıklarını, geri dönüşüm toplama merkezine döken bir araç.

Bu yazı bilmekvar.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize bildirebilirsiniz.

Pet Şişe Geri Dönüşüm Tesisi Videosu:3 Yorum Var - Geri Dönüşüm Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites