Leonardo da Vinci Kimdir?

Leonardo da Vinci
Adı: Leonardo da Vinci
Doğum tarihi: 1452
Ölüm tarihi: 1519 (67 yaşında)
Uyruğu: İtalyan
Mesleği: Ressam, mimar, mühendis, fizikçi, düşünür, mucit, heykelci, anatomi bilgini, bitkibimci

Leonardo da Vinci Kimdir? Kısaca Hayatı

İtalya’nın Toscana bölgesinin Vinci kasabasında doğan Leonardo da Vinci, bir noterin oğluydu. 1467’de babasıyla Floransa’ya yerleşti, ardından Verocchio’nun atölyesine girdi ve Batticelli, Perugino, gibi ustaların yanında çıraklık yaptı. İlk yapıtından başlayarak kendine özgü bir üslup oluşturdu. Çok yetenekli olması ve hemen her konuya ilgi duyması, ressam, heykelci, mimar, mühendis, anatomi bilgini, bitkibilimci, fizikçi, düşünür Leonardo da Vinci’nin, ideal bir Rönesans sanatçısı olmasına yolaçtı.

1481’de Milano’da, Saray ressam ve mühendisi olarak Sforza dükünün hizmetine girdi. Orada geçirdiği yirmi yıl içinde dükün babası Francesco Sforza’nın at üstünde bir anıtı, Milona katedralinin kubbe projesi ve Pavia katedralinin yeniden yapımıyla birlikte, çeşitli tablolar gerçekleştirdi.

Milano sarayına sık sık gelen bütün bilim adamlarıyla dostluk kuran, böylece bilim ve tekniğe ilişkin bilgilerini derinleştirmeye yönelen Leonardo, gözlemlerini defterlere not etti. Fransız birliklerinin zaferi sonucu Sforza’lar devrilince, Leonardo önce Matova’ya gitti, sonra Venedik’e geçti. Osmanlı istilasına karşı bir savunma planı hazırladı. Daha sonra Floransa’ya giderek Cesare Borgia’nın hizmetine girdi. Bu görevdeyken, modern haritacılığın temelini oluşturacak birçok topografya haritası ve kent planı yaptı.

Anatomi öğrenimine tutkun olan Leonardo, Santa Maria Novella hastanesinde cesetler üstünde incelemeler yaptı; bu alandaki araştırmalarını 1513’e kadar sürdürdü (iskeletin yapısı, kan dolaşımı, ebriyoloji); insanın uçma olanaklarına ilişkin deneyler yaptı ve bu amaçla kuşların uçuşunu inceledi. Bir planör modeli yaptı, bir helikopter çizdi ve paraşütü buldu.

1517’de François I’in çağrısıyla Fransa’ya gitti, “kralın başressamı, mimar ve mekanikçisi” unvanıyla, Amboise yakınındaki Cloux şatosuna yerleşti. Orada siklonların oluşumunu betimleyen son bir desen dizisinde, evrenin uyumunu etkileyen yapıcı ve yakıcı güçleri ilişkin düşüncelerinin bireşimini yaptı.

Leonardo da Vinci Mona Lisa

Leonardo da Vinci’nin başlıca tabloları;

  • Tebşir
  • Ginovra Benci’nin portesi
  • Müneccim Kralların Secdesi
  • Kayalıklar Bakiresi
  • Son Akşam Yemeği
  • Mona Lisa
  • Anghiari Savaşı
  • Bacchus
  • Leda
  • Madonna


Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites