Lizer F30070M 300mm Teleskop İncelemesi

Lizer’in F300700M adlı teleskop modelini sizler için inceledik.

Kutu Açılışı:

Ürün gayet iyi paketlenmiş. Tüm mercekler ayrı ayrı plastik muhafaza kutularına konulmuş. Lensler tozlanmaya karşı plastik poşet içlerine konulmuş. Her parça özenle kutu içine yerleştirilmiş.

Parçalar:

 • Tripod: Ayak
 • 1.5x Erector lens: Karasal gözlem için, bakılan objeleri düz gösterir.
 • 3x Barlow lens: Gökyüzü gözlemleri için kullanılır.
 • Yansıtıcı ayna: Gökyüzü gözlemlerinde teleskoptan bakmayı kolaylaştırır.
 • 20mm mercek: Yer yüzü gözlemlerinde ideal lenstir.
 • 8mm mercek: Gökyüzü gözlemlerinde ideal lenstir.

Montaj:

Parçaların montaj şekli çok kolay ancak ilk etapta hangi parçayı nereye takacağınızı öğreninceye kadar zorlanabilirsiniz.

Yeryüzü Gözlemi:

Yeryüzünü gözlemlemek için Erector lens ve 20 mm’lik merceği takmak gerekir. 8mm’lik mercek daha uzak mesafeleri yakınlaştırır ancak görüntü kalitesi daha karanlık olmaktadır.

Barlow lens, Erector lens ve 20 mm’lik lens birleşimi yapılırsa 300 metre mesafeden bir aracın plakası okunabilmektedir.

Gökyüzü Gözlemi:

Gökyüzünü gözlemlemek için Barlow lens ve 8mm’lik merceği takmak gerekir. Hedef dürbünü olmadığı için gökyüzündeki Ayı bulmak için bile dakikalarca uğraşabilirsiniz.

Dünyanın dönmesi sebebiyle yıldızları ve gezegenleri gözlemlemek çok zordur. Bir yıldızı bulduğunuzda bir kaç saniye içinde kaybolacaktır. Ayrıca hedef dürbünü olmadığı için istediğiniz bir yıldızın yerini bulmak neredeyse imkansızdır.

Artılar ve Eksiler

+ Uygun fiyatı.
+ Fiyatına göre kaliteli ve sağlam parçaları olması.
+ Karasal gözlem için lensi olması.
+ Yeni başlayacaklar için ideal.
+ Portatif boyutları ve taşınabilme kolaylığı.

– Gökyüzü gözlemlerinde hedef bulamama.
– Yakınlaştırma (büyültme) gücünün 20×50 dürbünler kadar olması.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Ani körlüğe neden olabileceğinden, asla güneşe veya yüksek ışık kaynaklarına bakılmamalıdır.

Lizer’in bu teleskobu gökyüzü gözlemlerine yeni başlayacaklar için ideal sayılır.8 Yorum Var - Lizer F30070M 300mm Teleskop İncelemesi

 • salih

  Bu teleskop hakkında merak ettiklerim vardı. İşime yarayacağını umuyorum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 • zafer

  Ürünü aldım kullandım fakat pek memnun kalmadım. Basit bir dürbün bile daha iyi gösterir. Ancak 10-15 yaş arasındaki çocuklara uygun bir olabilir.

 • Mehdi

  Lizer F90060M modelini aldım. Kurulumunda olukça zorlandım ve yanlış yapmadığımdan hala emin değilim. Bahsettiğim model için bir resimli kurulum anlatılırsa memnun olurum saygılar.

 • utopya

  Son birkaç yıldır en çok satan teleskop markası Lizer’miş. Bende almayı düşünüyorum. Ancak hangi modelini alacağıma karar veremedim. 30070m ile 90060m arasında kararsızım. Birde 1141000fq diye bir modelini gördüm 400 TL civarında. Baya büyük bir şey. Ayrıntılı bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

 • Emrah

  LIZER F30070M bende bu modeli aldım ama memnun değilim mercekler hep bulanık hiç çalışmıyor ve göstermiyor nasıl ayarlanır oda yazmıyor boşu boşuna aldım.

 • m.f.s

  Lizer 30070m başlangıç için iyi bir telseskop. Açıklığı(ışık toplama gücü) 70mm odak uzunluğu 300mm. Teleskoplarda en önemli özellik büyütme gücü değildir büyütme gücü 450-500xlik büyütme oranindansa 25-50x tercih edilmelidir. Böyle teleskoplar daha net ve keskin görüntüler sunar. 300mm (odak uzunluğu)÷6mm(gökyüzü gözlemi lensi)= 50 dir bu oran büyütme oranidir ve bu fiyattaki bir teleakop için gayet iyidir. Ben uzun sureli bir araştırma sonucunda bu teleskobu öneriyorum.

 • bilimci

  barlow lens veya erector nasıl takılıyor yeni teleskop aldım fakat nası takılacağını bilmiyorum ?

 • SUAT GÖKBAKAN

  Ben torunum için dün bir tane Lizer 60F 700TX700 mm teleskop aldım,Kurulumunu Karasal gözlem durumuna göre yukarıda belirttiğiniz şekilde yaptım. Sorunlar şunlar : 1-Küçük dürbünde görüntü ters .Düzeltemiyorum. 2-Küçük dürbünle gördüğüm karasal görüntüleri teleskopta göremiyorum.Bende acemiyim, yardımcı olursanız sevinirim. Selamlarımı iletiyorum.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites