Louis Pasteur Kimdir? Biyografisi Ve Buluşları

Louis Pasteur

Louis Pasteur

Adı Soyadı: Louis Pasteur
Doğum Yeri: Dole, Fransa
Doğum Tarihi: 27.12.1822
Ölüm Tarihi: 28.09.1895
Mesleği: Biyolog ve kimyager

Louis Pasteur Kimdir?

27 Aralık 1822 yılında Fransa’nın İsveç sınırına yakın küçük bir kasaba olan Dole’de dünyaya gelmiştir. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Franche-Comté bölgesinde yer alan Abrois kasabasına taşındılar. Okul hayatına burada başlayan Louis orta kararlı bir öğrenciydi ve resim konusunda oldukça yetenekliydi. Hatta 15 yaşında ailesi ve arkadaşlarına yaptığı portreleri günümüzde Paris’te bulunan Pasteur Enstitüsü müzesinde sergilenmektedir.

Louis Pasteur kendi çizdiği babası ve annesine ait portreleri.

Louis Pasteur kendi çizdiği babası ve annesine ait portreler.

Daha sonra kimyaya ilgi duydu ve Paris’e giderek eğitimini bu yönde yoğunlaştırmaya başladı. 1840 yılında üniversite hayatında başarılı olarak Bachelor of Arts ve Bachelor of Science derecelerini aldı. 1842 yılında Ecole Normale Supérieure derecesini alarak doktorasını tamamladı. 1848 Fransa’nın Dijon şehrine giderek bir lisede kısa süreliğini fizik profesörü olarak görev yaptı ve ardından Strasbourg şehrindeki Strasbourg Üniversitesi’nde kimya profesörü olarak çalışmaya başladı. 1849 yılında üniversite rektörünün kızı Marie Laurent ile evlendi. Bu evliliklerinde dört kızı oldu oldu fakat üç tanesi o dönemlerde salgın olan tifo hastalığı nedeniyle öldü. Çocuklarının ölmesine çok üzülen Pasteur, bu hastalıkların çaresini bulmak için çalışmalarına başladı.

Pasteur, aboratuvarında çalışmalarını sürdürürken aniden fenalaşarak yere yığılır. Doktorun muayenesi sonucu ağır bir kalp krizi geçirdiği anlaşıldı. Doktor yoğun çalışmalarına devam ederse ölebileceği söyledi fakat Pasteur başkalarının hayatlarını kendi hayatından daha çok önemsiyordu. İyileşir iyileşmez çalışmalarına tüm hızıyla devam etti.

Louis Pasteur’un Buluşları

1848 yılında Strasbourg Üniversitesi’nde, ışığı değişik yönlerde polaran iki tür tartarik asit bulunduğu kanıtlayarak yepyeni bir madde grubunun varlığını kanıtladı. Yaptığı bu buluş ile bilim dünyasında dikkatleri üzerine çekerek adını tüm dünyaya duyurmuştur. Bu buluşun getirdiği şöhretle 1854 yılında, Lille şehrindeki Lille Üniversi’nin Fen Fakültesi dekanlığına atanır.

Lille şehrinin ekonomisi şarap ve damıtma yoluyla elde edilen içkiler üzerine kurulmuştu ve çok sayıda içki fabrikası bulunmaktaydı. Buradaki görevi sırasında şarap ve bira gibi içkilerdeki burukluğu oluşturan mayalanmayı araştırmaya başladı. O dönemlerde gıda ve çeşitli organik maddelerdeki mayalanmaya, kokuşma ve çürüme sonucu oluşan mikropların oluşturduğu kimyasal bir etki olduğu sanılıyordu. Louis Pasteur, yaptığı çalışmalarla mayalanmanın hava, su ve toprakta yaşayan mikropların, mantar sporlarının, bakterilerin gıda ve mikro organizmalarla temas etmesi nedeniyle olduğunu kanıtladı.

O dönemde bilim insanları mikropların yoktan var olduğunu sanıyordu. Yani mikropların çürüme sonucu yaratıldığını sanıyordu. Pasteur’a bu hiç mantıklı gelmiyordu, yaptığı araştırmalar sonucunda mikropların çürümeyle oluşmadığını, doğada var olduğunu kanıtlayarak bilim dünyasındaki tüm dikkatleri bir kez daha üzerine çekmiştir.

Mikroplar üzerine incelemeleri sırasında sıcaklık faktörünün mikropların çoğalmasına veya ölmesine neden olduğunu fark etti. Buradan yola çıkarak süt, meyve suyu, bira ve şarap gibi içecekleri belli bir ısıya getirilip paketlenmesinden sonra daha uzun dayanabileceğini keşfetmiştir. Bu gıdaların daha uzun süre dayanmasını sağlayan, günümüzde kullanılan pastörizasyon yöntemidir.

Başka bir bilimsel çalışması da, Fransa’daki ipek sanayinin çöküşüne neden olan ipek böceklerinin hastalanarak yok olma eşiğine gelmesi üzerine olmuştur. İpek böceklerinin ölümüne neden olan mikropları bularak, hastalıktan korunma yollarını saptamış ve ipekçiliğin yeniden canlanmasını sağlamıştır.

Louis Pasteur’un En Önemli Keşfi!
Pasteur, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltarak, insan veya hayvanların kan dolaşımına enjekte edilmesiyle, hastalık mikrobuna karşı bağışıklık kazanılarak koruma sağlayacağını bilimsel olarak kanıtlamıştır. Pasteur’un aşısı sayesinde hastalıklar çok hafif atlatılıyor ve ileriki zamanlarda aynı mikrobun neden olduğu hastalığa tekrar yakalanmaya karşı bağışıklık kazanılıyordu. Bu keşfinin ardından şarbon ve tavuk kolerasına karşı ilk aşıları üretti.

1881 yılında kuduz virüsünün neden olduğu korkunç ölümleri durdurmak için çalışmalara başladı. 1885 de yıllar süren çalışmaları daha iyi şekilde yapabileceği Pasteur Enstitüsü’nü kurdu. Enstitüde gücü zayıflatılmış yeni kuduz virüsleri üretmeyi başardı. Hayvanlarda kullanılan aşısı başarılı olmuş ve ölümleri durdurmuştu. 9 yaşındaki Joseph Meiste kuduz bir kurt tarafından ısırılarak kuduz virüsü almıştı, Louis Pasteur’un ününü duyan ailesi çocuğu hemen ona götürürler, Pasteur aşıyı kullanma konusunda tereddütlüydü çünkü denemeler yalnızca hayvanlar üzerinde yapılmıştı, fakat çocuk aşı yapılmazsa kısa süre içinde korkunç bir şekilde ölecekti. Pasteur aşıyı yapma kararı aldı ve ilk insan deneyi çocuğun virüsü yenmesiyle sonuçlanarak başarı elde etmiştir.

Rusya’nın bir köyü olan Smolensk’de ansızın kurt saldırısına uğrayan köylüler kuduza yakalandılar ve Pasteur’dan yardım istediler. Kuduz virüsü bulaşalı tam 12 gün olmuştu ve hastalar için yapacak pek fazla birşey kalmamıştı. Ancak mucizevi bir şekilde 19 kişiden 16’sı Pastur’un yardımıyla kurtuldu.

Kurt saldırısı sonucu kuduza yakalanan 19 köylünün 16 tanesi hayatta kalmıştır.

Kurt saldırısı sonucu kuduza yakalanan 19 köylünün 16 tanesi hayatta kalmıştır.

Kendini bilim ve insanlığa adamış, son derece alçak gönüllü ve mütevazi bir hayat yaşamış olan Pasteur 1895 yılında yaşamını yitirmiştir.

Louis Pasteur, bilimsel çalışmaları ve kişiliğiyle bilim tarihinin en büyük kimya ve biyoloji bilgini olarak tarihteki yerini almıştır.

Pasteur tarafından 1885 yılında Paris'te kurulan, Pasteur Enstitüsü.

Louis Pasteur tarafından 1885 yılında Paris’te kurulan, Pasteur Enstitüsü.

Bu yazı bilmekvar.com‘a ait özgün bir yazıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılması etik değildir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Louis Pasteur Buluşları İle İlgili Bir Çizgifilm:5 Yorum Var - Louis Pasteur Kimdir? Biyografisi Ve Buluşları

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites