Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir? Gize Piramitleri

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir Gize Piramitleri

Mısır Piramitleri Niçin Yapılmıştır?

Piramitler, Eski Mısır’da firavunların mezarlarını korumak için yapılan ihtişamlı, devasa mezarlardır. O dönemde firavunların insan üstü güçlere sahip olduğuna ve ölümden sonra bir gün tekrar dirileceğine inanılıyordu. Bu nedenle firavunları mumyalıyor, değerli mücevherleri, eşyalarını ve bir miktar da yiyeceklerini piramide yerleştiriyorlardı.

Bilinen İlk Kral Mezarları, Mastaba:

İkinci haneden döneminin bitimine kadar kralların mezarları mastaba diye bilinen küçük yapıların altına gömülüyordu. Mastabalar, yamuk biçimli, yerden 2-4 metre yükseklikteydi. İçlerinde boş odacıklar vardı; tören odasına ve mezara ise toprak altında açılmış gizli bir kuyu geçitten inilerek ulaşılabiliyordu. Mastabalar, piramit çağının başlangıcını sağlayan yapılar olmuşlardır.

Mastaba tipi firavun mezarı

Mastaba tipi firavun mezarı

İlk Piramitler:

Zoser Piramidi:

İkinci haneden döneminin sona ermesiyle, mastaba türü mezarların yapımı da son buldu. Üçüncü hanedan döneminde firavun Zoser’in (M.Ö. 2675-2625), Sakkara’da yaptırdığı mezar, mastabanın 6 katlı haliydi, görünüm olarak piramiti andıran mezar, ilk piramit olarak kayıtlara geçmiştir. Piramit 61 metre yükseklikte, taban alanı ise 109 x 125 metreydi. Tarihte bilinen en eski mimar olan Imhotep tarafından yapılmıştır. 6 katlı piramidin inşaatında güneşte kurutulmuş tuğlalar ve beyaz kireç taşlarından yapılmıştır. Günümüzde yapılan araştırmalarda piramitte yer altında gizli geçitten geçildikten sonra 11 odada kral ve krallık soyundan olanların lahitleri bulunmuştur. Ancak mezar yıllar önce soyulduğu için içerisinde değerli eşyalar ve en önemlisi mumyalar bulunamamıştır.

Mısır Piramitleri Zoser Piramidi

Mısır’daki Tüm Piramitler İli İlgili Bilgi Almak İçin Bu Sayfamıza Bakabilirsiniz.

Mısır Piramitleri (Tüm Piramitler)

Keops Piramidinde Hala Bulunamayan Odalar – YouTube Videosu:

Mısır Piramitleri Elektrik Mi Üretiyordu? YouTube Videosu:Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites