Narsist – Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Psikolojik tedavi - Psikolog ve hastası

Narsistik, kişilik bozukluğunun tıp dilindeki adıdır.

Narsistik sorunu olan kişiler kendini mükemmel ötesi insanlar olarak görürlerken başkalarını da tam tersi işe yaramaz faydasız insanlar olarak görürler. Suçlarını asla kabullenmezler ve her durumda kendilerini haklı görürler. Yaptıklarından dolayı yargılanmak işlerine gelmez vicdani yönlerini sadece kendileri için kullanırlar.

Narsistik sorunlu kişiler toplum içinde öne çıkmayı, onu izleyenleri etkilemeyi ve pohpohlanmayı isterler. Başkaları karşısında sürekli mükemmel insanlığını ortaya çıkartmak için fırsat kollarlar. Dikkat çekmek için çeşitli yalanlar söylemekten asla çekinmezler, yalanlarını kabullenmezler.

Narsistik vakalar mükemmeliyetçiliklerini gölgelemeye çalışanlar, eleştirenler veya yalanlarını ortaya çıkaranlar karşısında aşırı öfke göstererek saldırganlaşabilirler.

Bazı Narsistik vakalar yukarıda yazdığımız belirtilerin farkındadır ve bu durumu dışarı yansıtmamak için akıllarını kullanırlar, çoğu zaman başarılı da olurlar. Bu tipteki vakalar hep daha iyisini yaparak daha çok pohpohlanmak isteği içindedirler.

Narsistik Hastalığı Belirtileri:
Bencildirler
Empati yapmazlar
Eleştirilmeye gelmezler
Sürekli dikkat çekmek, övülme ve ilgi odağı olma arzusu duyarlar
Aşırı kıskançlık ve hasetlik yaparlar
Ayrıcalıklı davranılmak isterler
Sürekli pohpohlanmak isterler
Yetenek ve başarılarını abartmaktan çekinmezler
Kendi çıkarları için başkalarını feda ederler
Sürekli olarak şöhret, zenginlik ve başarı peşinde koşarlar
Aşırı gururluluk

Narsistik Tedavisi:
Narsistik kişileri yukarıdaki saydığımız nedenler, nedeni ile psikolojik tedaviye ikna edilmeleri imkansız gibi birşeydir. Bu kişiler genellikle duygusal yönden problemlere tahammül edemezler, başarılarını kanıtlayamadıklarında örneğin eşlerinin terk etmesi, işlerinin bozulması vb. gibi durumlarda depresyona girerek psikoloğa yada psikiyatriste giderler.1 comment to Narsist – Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

  • feyza

    benim sedat diye arkadaşım var daha doğrusu vardı burada yazanlar tamamen onu anlatıyor acil tedaviye ihtiyacı var sonraki arkadaşlarına allah yardım etsin.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites