Rüzgar Nedir? Nasıl Oluşur? Faydaları Nelerdir?

Rüzgar Tulumu

Rüzgar Tulumu

Rüzgar Nedir?
Rüzgar, atmosferde bulunan yüksek basınçlı hava ile alçak basınçlı havanın yeryüzüne yakın hareket etmesi sonucu ortaya çıkan bir hava hareketidir.

Rüzgar Nasıl Oluşur?
Rüzgar basınç değişimi sırasında ortaya çıkan bir hava olayı olduğundan rüzgarın oluşması için yüksek basınçlı hava ile alçak basınçlı havanın yer değiştirmesi gerekir. Isı değişiklikleri, dünyanın dönmesi, yer yüzünün şekilsel yapısı ile bu basınç farkı çıkmaktadır. Havadaki basınç farkına daha çok sıcak hava ve soğuk hava neden olur. Isınan hava yükselerek alçak basıncı, soğuyan hava da alçalarak yüksek basınca neden olur. Bu iki hava akımının karşılaşması sonucu rüzgar oluşur. Yüksek hava basıncıyla alçak hava basıncı dengelendiğinde rüzgar durur.

Rüzgarın Faydaları Nelerdir?
Rüzgar dünyanın var olmasını sağlayan en önemli olaydan biridir. Rüzgar ağaç ve bitki çiçeklerinde bulunan sporları taşıyarak diğer çiçeklerin döllenmesi yani üreyebilmesi için tohum üretebilmelerini sağlar. Ayrıca üretilen tohumların etrafa saçılarak ağaç ve bitki örtüsünün yayılmasını sağlar.

Rüzgar aşınmaya neden olarak toprak oluşumuna neden olur.

Şehir üzerinde yoğunlaşan kirli havayı uzaklaştırır, orman üzerlerindeki temiz havayı dünyaya yayar.

Deniz ve göllerde dalgalanmaya sebep olarak deniz canlılarının yaşaması için gerekli olan oksijeni suya karıştırır.

Bu yazı bilmekvar.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Rüzgar Nasıl Oluşur? Video:

 
web sites