Yağmur Nasıl Oluşur?

İstanbul'da yağmurlu bir gün.

İstanbul’da yağmurlu bir gün.

Yağmur Nedir?
Bulutları oluşturan su buharının yoğunlaşıp sıvı hale gelerek yere düşmesi olayına yağmur denir.

Yağmur Nasıl Oluşur? Nasıl Yağar?
Yer yüzündeki deniz, göl ve akarsular sürekli olarak hava sıcaklığı nedeniyle buharlaşmaktadır. Buharlaşma sonucu sıvı halden gaz hale geçen su buharı havaya yükselerek bulut kümelerini oluştur. Bu bulut kümeleri soğuk bir hava dalgasıyla karşılaştığında yoğunlaşmaya başlarlar. Yoğunlaşma bulutu oluşturan toz kadar küçük su taneciklerinin etrafında başlar. Su zerreciği etrafındaki su baharını alarak büyümeye başlar, büyüme havada uçuşamayacak kadar ağırlaşmasıyla son bulur ve yağmur damlası olarak yere düşmesine neden olur. Yere düşen yağmur sularının bir kısmı su kaynaklarına ulaşamadan tekrar buharlaşarak havaya karışır, fazla kısmı deniz, göl ve akarsularla birleşir. Bu bir döngüdür ve dünya üzerinde sürekli gerçekleşmektedir.

Yağmurun Faydaları Nelerdir?
Yağmur insan, havyan ve bitkilerin en temel ihtiyaçları olan su ihtiyacını karşılamaktadır. Nehirleri besleyen yağmur suları, baraj yardımıyla tutulur ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere evlere kadar dağıtılır. Hayvanlar yağmurun oluşturduğu su birikintilerinden su içerek hayatta kalırlar. Bitkiler de toprağa düşen yağmur damlalarını kökleri yardımıyla içlerine çekerek hayatta kalırlar.

Bu yazı bilmekvar.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yağmur Yağışını Gösteren Güzel Bir Video:Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites