Yeni Nesil Şişebilen Emniyet Kemerleri

Ford otomobil şirketi tarafından üretilen şişebilen kemer.

Ford otomobil şirketi tarafından üretilen şişebilen kemer.

Aşırı hızla yapılan kazalarda emniyet kemerinin neden olduğu baskıyı azaltarak yaralanmayı en aza indirmeye yönelik şişebilen emniyet kemerleri üretildi.

Her geçen gün teknoloji ve güvenlik alanlarında yapılan atılımlarla karşımıza çıkan otomobil üreticileri son olarak şişebilen emniyet kemerini geliştirerek araçlarda kullanıma sundular.

Otomobillerin ilk üretildiği yıllarda basit kazalarda bile ciddi yaralanmalar ve ölümler oluyordu. Daha sonra bir kemer düşünülerek kaza anında sürücü ve yolcunun korunmasında kullanıldı, sistem başarıya ulaşınca tüm araçlarda yolcu ve sürücünün güvenliğini sağlamak için yaygınlaştı. Ardından güvenlikle ilgili çeşitli atılımlar yapılarak araçlara, darbe emici tamponlar, çelik barlar, hava yastıkları, katlanır direksiyon simidi, katlanır pedallar, ABS fren sistemi, ASR yol tutuş sistem gibi özellikler eklendi. Şimdilerde ise şişebilen emniyet kemeri sayesinde güvenlik seviyesi daha da artırıldı.

Yeni sistemde kemere entegre edilmiş bir hava yastığı bulunuyor, kaza anında şişerek genişliyor, göğüs alanına baskıyı azaltıyor ve koltuğa çarpma anında göğüs kafesini koruyor.

Bu teknolojiyi kullanan ilk firma Ford oldu, ardından Mercedes-Benz de bu sistemi kullanmaya başladı.

Bu yazı bilmekvar.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilmekvar.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Şişebilen Kemerin Fabrika Test Videosu:Yorum Yazabilirsiniz

  

  


web sites